«Հարգարժան նախագահություն,
ելույթս ցանկանում եմ սկսել շնորհակալություն հայտնելով մեր տանտիրոջը՝ Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանին՝ Վեհաժողովի կազմակերպման եւ ջերմ ընդունելության համար:
Ընթացիկ ընդհանուր քննարկման խորագիրն ինքնին խոսուն է. «Միջազգային իրավունքի ամրապնդում. Խորհրդարանի դերն ու մեխանիզմները եւ տարածաշրջանային համագործակցության խթանումը»:
Եթե մենք հետ նայենք պատմությանը, կտեսնենք, որ միջազգային իրավունքը՝ որպես ազգերի միջեւ հարաբերությունները կարգավորող իրավական դրույթների համակարգ, միշտ է գոյություն ունեցել, քանի որ մարդկային քաղաքակրթության հենց սկզբից բոլոր պետությունները հասկացել են ազգերի միջեւ «խաղի կանոնների» անհրաժեշտությունը: Կանոններ, որոնք կարգավորում են իրենց գոյակցության պայմանները, թույլ են տալիս նրանց ապահով զգալ եւ երաշխավորել իրենց զարգացումը: Դժբախտաբար, մարդկության ողջ պատմության ընթացքում մենք նաեւ ականատես ենք եղել այս կանոնների ոտնահարման բազմաթիվ դեպքերի մեկ պետության եւ անտարբերության ու դժկամության՝ այլ պետությունների կողմից՝ կանխելու, դատապարտելու եւ լուծելու դրանք՝ արդյունքում խոչընդոտելով ոչ միայն մի առանձին տարածաշրջանի, այլ որոշ դեպքերում՝ ողջ աշխարհի եւ մարդկության զարգացումը:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո միջազգային հանրությունը սկսեց վերափոխել եւ վերակարգավորել մեր համատեղ եւ փոխշահավետ գոյակցությունը՝ հիմնված երկրների միջեւ բոլոր բանավեճերի խաղաղ կարգավորման առանցքային համընդհանուր սկզբունքի եւ հետեւաբար՝ ուժի կիրառման անընդունելիության վրա: Այս տասնամյակների ընթացքում պետությունների, կառավարությունների, խորհրդարանների ղեկավարները բազմաթիվ առիթներով արտահայտել են ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված նպատակների եւ սկզբունքների նկատմամբ իրենց հավատամքը: Եվ այսօր, չնայած հնչող քննադատությանը, միջազգային իրավունքն այն միակ գործիքն է, կամավոր ընդունված կանոնների միակ խումբը, որը թույլ է տալիս պահպանել խաղաղություն եւ միազգային անվտանգություն:
Կրկին  վկայակոչելով ընդհանուր բանավեճի խորագիրը՝ «ամրապնդել միջազգային իրավունքը», պետք է նշեմ, որ այս պահին մենք հրատապ կարգով պետք է խոսենք միջազգային իրավունքի մասին ընդհանրապես եւ մարդու իրավունքների մասին մասնավորապես:
Հարգելի գործընկերներ, հենց այս պահին, երբ մենք նստած ենք այս լիագումար նիստերի դալիճում, մեր անդամ պետություններից մեկը՝ Թուրքիան, ռազմական գործողություն է ծավալում Սիրիայի քրդաբնակ տարածքներում: Մի քանի օրերի ընթացքում հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, իսկ տասնյակ հազարավորները՝ տեղահանվել: Այսօր Ղամիշլիում եւ Սիրիայի այլ քաղաքներում մարդիկ վտանգի տակ են նույն կերպ, ինչ Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաքում 2014 թվականին:
Ճակատագրի հեգնանքով այս արհավիրքները տեղի են ունենում այն նույն տեղում, նույն աշխարհագրական տարածքում, որտեղ հողի եւ ավազի մեջ են 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի մնացորդները:
Եվ ես՝ որպես մի ազգի ներկայացուցիչ, որն ականատես է եղել եւ վերապրել է 20-րդ դարի ամենամեծ ողբերգություններից մեկը՝ մարդկության դեմ ուղղված այդ հանցագործությունը, կոչ եմ անում բոլոր խորհրդարանականներին բարձրացնելու իրենց տագնապի ձայնը Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ:
Միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքը, դրան հետեւելը եւ պահպանելը 21-րդ դարում չի վերաբերում տնտեսությանը կամ աշխարհաքաղաքականությանը: Այն նախեւառաջ մարդկային կյանքերը փրկելու մասին է, նրանց իրավունքները եւ ազատությունները հարգելու մասին է, այն միջազգային հանրության բարոյականությունը եւ Միացյալ Ազգերի ոգին փրկելու մասին է:
Ես կոչ եմ անում Վեհաժողովի անդամներին դիմել գործողությունների: Ես կոչ եմ անում Միջխորհրդարանական միությանը՝ որպես կազմակերպության եւ այստեղ ներկայացված յուրաքանչյուր խորհրդարանի, անտարբեր չմնալ եւ պարզորոշ անընդունելի համարել Թուրքիայի գործողությունները եւ անհապաղ պահանջել դադարեցնել դրանք»:

"Уважаемая Председатель,
Прежде всего хотел бы поблагодарить нашего хозяина – парламент Республики Сербия, за организацию Ассамблеи и теплый прием.
Девиз текущей общей дискуссии сам по себе многозначен: “Укрепление международного права: роль и механизмы, стимулирование регионального сотрудничества”.
Если мы оглянемся на историю, то увидим, что международное право как система правовых положений, регулирующих отношения между народами, существовало всегда, поскольку с самого начала человеческой цивилизации все государства понимали необходимость “правил игры” между народами. Правила, которые регулируют условия их сосуществования, позволяют им чувствовать себя в безопасности и гарантировать свое развитие. К сожалению, на протяжении всей истории человечества мы также были свидетелями многочисленных случаев нарушения этих правил одним государством и безразличия и нежелания других государств   предотвращать, осуждать и разрешать их, в итоге препятствуя тем самым развитию не только одного отдельного региона, но в некоторых случаях – всего мира и человечества.
После Второй мировой войны международное сообщество начало трансформировать и перестраивать наше совместное и взаимовыгодное сосуществование – на основе основополагающего универсального принципа мирного урегулирования всех споров между государствами и, следовательно, неприемлемости применения силы. На протяжении этих десятилетий главы государств, правительств и парламентов неоднократно, по различным поводам, выражали свою веру в закрепленные Уставом ООН цели и принципы. И сегодня, несмотря на критику, международное право является единственным инструментом, единственным сводом добровольно принятых правил, который позволяет поддерживать мир и международную безопасность.
Вновь ссылаясь на девиз общей дискуссии    “укрепление международного права”,   должен отметить, что в настоящий момент мы должны в экстренном порядке говорить о международном праве в целом и правах человека в частности.
Уважаемые коллеги, прямо сейчас, когда мы находимся в зале пленарных заседаний, одна из наших стран-членов, Турция, проводит военную операцию в районах проживания сирийских курдов. В течение нескольких дней сотни людей погибли, десятки тысяч – депортированы. Сегодня в Камышлы и других городах Сирии люди подвергаются опасности так же, как в 2014 г. в армянонаселенном сирийском городе Кесаб.
По иронии судьбы, эти бедствия происходят в том же месте, в том же географическом районе, где в земле и песке лежат останки жертв Геноцида армян, совершенного Османской империей более 100 лет назад.
И как представитель нации, которая стала свидетелем и пережила одну из величайших трагедий ХХ века – это преступление   против человечества, призываю всех парламентариев бить в набат вокруг создавшейся в Сирии ситуации.
Уважение, соблюдение и сохранение международного права в XXI веке   не касается экономики или геополитики. Прежде всего, речь о спасении человеческих жизней, уважении их прав и свобод, морали международного сообщества и сохранении духа ООН.
Призываю членов Ассамблеи принять меры. Призываю Межпарламентский союз как организацию и каждый представленный здесь парламент не оставаться равнодушными, считать действия Турции недопустимыми   и требовать их немедленного прекращения”.